İlayda Berfin Yıldız

Klasik Gitar-Piyano

İLAYDA BERFİN YILDIZ- KLASİK GİTAR-PİYANO 

12 Ağustos 1996 yılında İstanbul’da doğdu.

Klasik Gitar'a 15 yaşında Berna Güç ile başladı. Türkan Saylan Kültür Merkezinde belli aralıklarla solo ve oda müziği konserleri verdi.

Yaklaşık 1-2 yıl sonra Tuba Akkaya ile repertuvar ve teknik çalışmalar ağırlıklı bir programla çalışmalarına devam etti.

2014’te Yıldız Teknik Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü, Müzik Toplulukları Programı, Klasik Gitar Anasanat Dalı’nda lisans eğitimine başladı.

Burada Ricardo Moyano ve Kerim Altınörs ile Klasik Gitar; Bakyt Momunkulov, Z. Ebru Ayata, Evren B. Kutlay ve Çiğdem Erken ile Piyano çalışmalarına devam etti.

Bu süreçte, üniversite bünyesinde çeşitli solo ve oda müziği konserlerinde yer aldı.

2 yıl boyunca Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde asistanlık yaptı.

Aynı zamanda çeşitli sanat merkezlerinde ve özel olarak Klasik Gitar ve Piyano alanlarında dersler verdi.

İstanbul, Ankara ve İzmir'de düzenlenmiş klasik gitar festivallerinde çeşitli ustalık sınıfları ve atölyelerde yer aldı; Nora Busschmann, Gabriel Gullien, Lorenzo Micheli, Leo Brouwer, Goran Krivokapic, Bekir Küçükay, Ayşegül Koca, Erkan Oğur gibi ünlü gitaristlerin ustalık sınıfları ve atölye çalışmalarına katıldı.

2019’da Yıldız Teknik Üniversitesinden mezun oldu.

Çalışmalarına Ümraniye Sanat Merkezinde Klasik Gitar ve Piyano eğitmeni olarak devam ederken, Klasik Gitar çalışmalarını solo olarak sürdürmektedir.