Eğitimlerimiz - Elektro Bağlama Kursu


Elektro Bağlama Kursu

Elektro Bağlama ; standart bağlamanın esas yapısı korunarak ; gitar manyetiklerinin içine yerleştirilmesi ile oluşturulan bir bağlama cinsidir.

Özellikle 1960 lar sonunda bağlama , daha yaygın biçimde kullanılması emelli rock müziği ile beraber geçim sağlayabilmesi için standart bağlamanın yapısal rastgele bir özelliğini bozmadan ; gitar manyetikleri ile donatılmıştır.

Elektro Bağlama ; kısımları tekne, gögüs ve saptır. Alt ve üst denk kısımları da bulunmaktadır. Bağlamanın iyi olup olmadığı ;

Ağaçlar genel de dut , çam ve ladin ağaçlarıdır. Bağlamada değişik 3 tane tel cinsi vardır. Alt kısım re ; ikinci kısım orta teller sol ve üst kısım üçüncü grup la biçiminde akort edilmektedir. Bağlama edinmek gerekir. Bağlama atölyeleri vadır. Yeni başlayanlarda en ehemmiyetli nokta egzersiz yaparakl esas yapı hakkında bilgi edinmek olmalıdır. 

Tıpkı gitar dersi nde olduğu gibi bağlama dersi alırkende egzersiz yapmanız ehemmiyetlidir.
Elektro Bağlama çalmanın en basit biçimi müzik kursuna müracaat eterek bağlama dersi almaktır. Eğitmenler güzergahında bağlama edinilmelidir. İlk evvelleri alınan bilgi yüzeysel olabilir. Ancak bağlama ve elektro bağlama kendiliğinden bilinmesi muhtemel bir çalgı değildir.
Divan ve alan sazı olarak öğrenilen bağlama nın elektro bağlama çeşitleri de bulunmaktadır.

Ses ve tını olarak muhakkak, değişik özellikleri olan elektro bağlamaların sap ve gövde kısımları da cinsine göre değişebilir.
Elektro Bağlamanın Bakımı Nasıl Yapılır ?
Kuru bir civarda itinayla muhafaza edilmesi gerekmektedir. Nemli etraflar bağlamanın yapısına hasar verebilmektedir.Önemli olan paklik yapılırken kuru bir bezle bağlamayı ve tellerini arınmaktadır.

Çalındıktan ve arınıldıktan sonra oksitlenmemesi için de kılıfı veya kolisine kaldırılmalıdır.
Elektro Baglama çalarken öncelikle bu mevzuda akılda sanatçılar dinlenebilir ve daha önceki arşivler incelenmelidir. Egzersizler yapılarak kendine has bir çalma tarzı oluşturulabilir. Elektro bağlama çalabilmek için ; her gün takribî 3 saatten fazla zaman ayırmak gerekebilir , itina ve ciddi bir emek gerektirmektedir.

 

EĞİTİMLERİMİZ

HERYAŞTAN HERKES İÇİN SANAT !